We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS218AAMAU20 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS2 M18, L70mm, PPS, Sn12mm, 24...240VAC/DC, 1/2"
Lei 308.00
Lei 254.55
In stock
SKU
XS218AAMAU20
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS2 M18, L70mm, PPS, Sn12mm, 24...240VAC/DC, 1/2"
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS2 |
| Device application | Food and beverage |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Size | 70 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Material | Plastic |
| Electrical connection | Male connector 1/2"20 UNF, 3 pins |
| [Us] rated supply voltage | 24...240 V AC 50/60 Hz, 24...240 V DC |
| Output circuit type | AC/DC |
| Switching capacity in mA | 5...200 mA DC, 5...300 mA AC |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Complementary
| Enclosure material | PPS |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M18 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | 8...15 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Residual current | 0.8 mA open state |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 1000 Hz DC, <= 25 Hz AC |
| Voltage drop | <5.5 V (closed) |
| Delay first up | 30 MILLISECOND |
| Delay response | 0.5 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.5 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.042 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.669 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | BAG |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 1.8 CENTIMETER |
| Package 3 width | 20 CENTIMETER |
| Package 3 length | 15 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.042 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS218AAMAU20 |
| Order Unit | Pce |





