We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS212BLNBL2 - inductive sensor XS2 M12, L44mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 2m
Lei 160.00
Lei 132.23
In stock
SKU
XS212BLNBL2
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
inductive sensor XS2 M12, L44mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 2m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS2 |
| Sensor design | Cylindrical M12 |
| Size | 44 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Discrete output type | NPN |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| ISO thread | M12 x 1 |
| Detection face | Frontal |
| Front material | PBT |
| Sensing range | > 2.5...4 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Cable composition | 3 x 0.14 mm² |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 1200 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Delay first up | 15 MILLISECOND |
| Delay response | 0.15 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.4 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.102 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.347 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 36 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 29.9 CENTIMETER |
| Package 3 length | 39.8 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 2.948 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS212BLNBL2 |
| Order Unit | Pce |





