We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS212AAPAM12 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS2 M12, L61mm, PPS, Sn7mm, 12...48 VDC, M12
Lei 284.00
Lei 234.71
In stock
SKU
XS212AAPAM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS2 M12, L61mm, PPS, Sn7mm, 12...48 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS2 |
| Device application | Food and beverage |
| Sensor design | Cylindrical M12 |
| Size | 61 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Plastic |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Complementary
| Enclosure material | PPS |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M12 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 4...8 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 2500 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Delay response | 0.2 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.2 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 6.6 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.017 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.362 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 6.6 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.2 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.027 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS212AAPAM12 |
| Order Unit | Pce |





