We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS208BLPAM8 - inductive sensor XS2 M8, L53mm, brass, Sn2.5mm, 12..24VDC, M8
Lei 185.00
Lei 152.89
In stock
SKU
XS208BLPAM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
inductive sensor XS2 M8, L53mm, brass, Sn2.5mm, 12..24VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS2 |
| Sensor design | Cylindrical M8 |
| Size | 53 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Enclosure material | Nickel plated brass |
| Discrete output function | 1 NO |
| Discrete output type | PNP |
| Electrical connection | Male connector M8, 3 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Non flush mountable |
|---|---|
| Material | Metal |
| ISO thread | M8 x 1 |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| Sensing range | > 0...2.5 mm |
| Front material | PPS |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 1000 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Delay first up | 15 MILLISECOND |
| Delay response | 5 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.3 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6.4 CENTIMETER |
| Package 1 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.028 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 44 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.7645 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | BAG |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 6.5 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.1 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.028 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS208BLPAM8 |
| Order Unit | Pce |





