We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS1N30PA349L1 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS1 M30, L43mm, brass, Sn20mm, 12...24 VDC, cable 5 m
Lei 462.00
Lei 381.82
In stock
SKU
XS1N30PA349L1
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS1 M30, L43mm, brass, Sn20mm, 12...24 VDC, cable 5 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Device application | Not applicable |
| Sensor name | XS1 |
| Sensor design | Cylindrical M30 |
| Size | 43 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Enclosure material | Nickel plated brass |
| Discrete output function | 1 NO |
| Discrete output type | PNP |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA DC with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP68 double insulation conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Complementary
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
|---|---|
| Material | Metal |
| Output circuit type | DC |
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M30 x 1.5 |
| Sensing range | > 15...40 mm |
| Front material | PPS |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Wire insulation material | PvR |
| Cable composition | 3 x 0.34 mm² |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 500 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Current consumption | 0...10 mA no-load |
| Delay first up | 5 MILLISECOND |
| Delay response | 0.6 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 1.4 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4 CENTIMETER |
| Package 1 width | 19 CENTIMETER |
| Package 1 length | 24 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.242 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S03 |
| Number of units in package 2 | 28 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 7.262 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS1N30PA349L1 |
| Order Unit | Pce |





