We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS1N18PC410DSCV - inductive sensor XS1 M18, L48mm, brass, Sn5mm, 9VDC, M12
Lei 384.00
Lei 317.36
In stock
SKU
XS1N18PC410DSCV
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
inductive sensor XS1 M18, L48mm, brass, Sn5mm, 9VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS1 |
| Device application | Mobile equipment |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Size | 51 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output function | 1 NO + 1 NC |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 9 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP69K conforming to DIN 40050, IP65 conforming to IEC 60529, IP67 |
Complementary
| Detection face | Frontal |
|---|---|
| Thread type | M18 x 1 |
| Safety level | SIL 2 conforming to IEC 61508, PL = d conforming to ISO 13849-1, SILCL 2 conforming to IEC 62061 |
| Front material | PPS |
| Safety reliability data | MTTFd = 1810 years, PFHd = 62.9E-9 1/h, SFF = 92 %, DC = 74 % with appropriate safety controller |
| Sensing range | > 4...8 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 2000 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Current consumption | 0...10 mA no-load |
| Delay first up | 5 MILLISECOND |
| Delay response | 0.15 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.35 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA E2 TÜV UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Standards | IEC 62061 ISO 13849-1 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 4 CENTIMETER |
| Package 1 length | 11 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.058 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 44 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.798 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | P06 |
| Number of units in package 3 | 704 |
| Package 3 height | 75 CENTIMETER |
| Package 3 width | 80 CENTIMETER |
| Package 3 length | 60 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 52.768 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS1N18PC410DSCV |
| Order Unit | Pce |





