We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS1N18PC410 - inductive sensor XS1 M18, L40mm, brass, Sn5mm, 12..24VDC, cable 2 m
Lei 302.00
Lei 249.59
In stock
SKU
XS1N18PC410
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
inductive sensor XS1 M18, L40mm, brass, Sn5mm, 12..24VDC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS1 |
| Device application | Mobile equipment |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Size | 40 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output function | 1 NO + 1 NC |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP68 conforming to IEC 60529, IP65 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M18 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 4...8 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Cable composition | 4 x 0.22 mm² |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 2000 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Current consumption | 0...10 mA no-load |
| Delay first up | 5 MILLISECOND |
| Delay response | 0.15 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.35 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA E2 UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4 CENTIMETER |
| Package 1 width | 14 CENTIMETER |
| Package 1 length | 16.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.102 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S03 |
| Number of units in package 2 | 44 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.986 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 13 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.1 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.116 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS1N18PC410 |
| Order Unit | Pce |





