We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS1M18PAS20D - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS1 M18, L70mm, stainless, Sn5mm, 12...24 VDC, M12
Lei 837.00
Lei 691.74
In stock
SKU
XS1M18PAS20D
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS1 M18, L70mm, stainless, Sn5mm, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | Application |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS1 |
| Device application | Selective detection of non ferrous materials |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Size | 70 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Stainless steel |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Stainless steel : 304 CU |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M18 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 4...8 mm |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 1000 Hz |
| Voltage drop | <2.6 V (closed) |
| Current consumption | 0...15 mA no-load |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Delay response | 0.3 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.7 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA UL |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 7.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.0709 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 9 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.874 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 7.2 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.5 CENTIMETER |
| Package 3 length | 8.1 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.071 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS1M18PAS20D |
| Order Unit | Pce |





