We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS1M18PA371L1 - Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS1 M18, L60mm, stainless, Sn5mm, 12..48VDC, cable 5m
Lei 717.00
Lei 592.56
In stock
SKU
XS1M18PA371L1
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Inductive proximity sensors XS, inductive sensor XS1 M18, L60mm, stainless, Sn5mm, 12..48VDC, cable 5m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Wiring configuration | 3-wire |
| Sensor name | XS1 |
| Sensor design | Cylindrical M18 |
| Protection type | Short-circuit protection |
| Size | 60 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V DC |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | 5...200 mA DC with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Nickel plated brass |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M18 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 4...8 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Cable composition | 3 x 0.34 mm² |
| Residual current | 1.5 mA open state |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Wire insulation material | PVC |
| Switching frequency | <= 2000 Hz DC |
| Voltage drop | <5.5 V (closed state) |
| Delay first up | 70 MILLISECOND |
| Delay response | 2 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 4 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CCC CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-7 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 13.3 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 8.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.287 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 4 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.373 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 13.3 CENTIMETER |
| Package 3 width | 8.2 CENTIMETER |
| Package 3 length | 8 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.287 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS1M18PA371L1 |
| Order Unit | Pce |





