We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS112B3NAL2SAX - inductive sensor XS1 M12, L37mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 2 m
Lei 141.00
Lei 116.53
In stock
SKU
XS112B3NAL2SAX
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
inductive sensor XS1 M12, L37mm, brass, Sn4mm, 12..24VDC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Device application | Light hoisting mobile equipment |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS1 |
| Series name | General purpose |
| Thread type | M12 x 1 |
| Enclosure material | Nickel plated brass |
| Sensor design | Cylindrical M12 |
| Electrical connection | Cable |
| Material | Metal |
| Cable composition | 3 x 0.34 mm² |
| Body type | Fixed |
| Wiring technique | 3-wire |
| Size | 37 mm |
| Discrete output function | 1 NO |
| Type of output signal | Discrete |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Front material | PPS |
| Discrete output type | PNP |
| IP degree of protection | IP68 conforming to IEC 60529, IP65 |
| Output circuit type | DC |
| Delay response | 0.1 MILLISECOND |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
Complementary
| Product certifications | CSA E2 UL |
|---|---|
| Wire insulation material | PvR |
| Current consumption | 0...10 mA no-load |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Marking | CE |
| Detection face | Frontal |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Sensing range | > 4...8 mm |
| Differential travel | 3...15% of Sr |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Switching frequency | <= 5000 Hz |
| Delay first up | 5 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.1 MILLISECOND |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 29.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 29.8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 39.7 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.081 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.457 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S03 |
| Number of units in package 3 | 100 |
| Package 3 height | 30 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 8.813 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 100 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS112B3NAL2SAX |
| Order Unit | Pce |





