We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XS108B3PBM12 - inductive sensor XS1 M8, L45mm, stainless, Sn2.5mm, 12..24VDC, M12
Lei 220.00
Lei 181.82
In stock
SKU
XS108B3PBM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
inductive sensor XS1 M8, L45mm, stainless, Sn2.5mm, 12..24VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Inductive proximity sensors XS |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Sensor type | Inductive proximity sensor |
| Sensor name | XS1 |
| Sensor design | Cylindrical M8 |
| Size | 45 mm |
| Body type | Fixed |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NC |
| Detector flush mounting acceptance | Flush mountable |
| Discrete output type | PNP |
| Material | Metal |
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Output circuit type | DC |
| Switching capacity in mA | <= 200 mA with overload and short-circuit protection |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Enclosure material | Stainless steel 303 |
|---|---|
| Detection face | Frontal |
| Thread type | M8 x 1 |
| Front material | PPS |
| Sensing range | > 0...2.5 mm |
| Differential travel | 1...15 % of Sr |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| Switching frequency | <= 2500 Hz |
| Voltage drop | <2 V (closed) |
| Current consumption | <= 10 mA no-load |
| Delay first up | 10 MILLISECOND |
| Delay response | 0.2 MILLISECOND |
| Marking | CE |
| Delay recovery | 0.2 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 6.4 CENTIMETER |
| Package 1 width | 4.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 9.4 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.059 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.753 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 9.4 CENTIMETER |
| Package 3 width | 6.4 CENTIMETER |
| Package 3 length | 4.1 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.059 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XS108B3PBM12 |
| Order Unit | Pce |





