We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XMLR016G2N06 - Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, XMLR 16 bar, 1/4" 18 NPT, 24 VDC, 2xNPN, M12
Lei 1,780.00
Lei 1,471.07
In stock
SKU
XMLR016G2N06
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, XMLR 16 bar, 1/4" 18 NPT, 24 VDC, 2xNPN, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Pressure sensors XM |
|---|---|
| Product or component type | Electronic pressure sensors |
| Pressure sensor type | Pressure transmitter |
| Pressure switch type of operation | Pressure switch with 2 switching outputs |
| Device short name | XMLR |
| Controlled fluid | Fresh water (0-80 °C), air (-20-80 °C), hydraulic oil (-20-80 °C), refrigeration fluid (-20-80 °C) |
| Fluid connection type | 1/4" - 18 NPT (female) |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC SELV (voltage limits: 17-33 V) |
Complementary
| Current consumption | <= 50 mA |
|---|---|
| Electrical connection | Male connector M12, 4 pins |
| Type of output signal | Discrete |
| Discrete output type | Solid state NPN, 2 NO/NC programmable |
| Contacts type and composition | 2 NO/NC programmable |
| Scale type | Fixed differential |
| Voltage drop | 2 VOLT |
| Materials in contact with fluid | 316L stainless steel ceramic fluorocarbon FKM (Viton) |
| Front material | Polyester |
| Housing material | 316L stainless steel polyacrylamide |
| Operating position | Any position, but disposals can falsified the measurement in case of upside down mounting |
| Protection type | Overload protection overvoltage protection reverse polarity short-circuit protection |
| Response time on output | <= 5 ms for discrete output |
| Display type | 4 digits 7 segments |
| Time delay range | 0...50 s in steps of 1 second |
| Display response time type | Fast 50 ms, normal 200 ms, slow 600 ms |
| Local signalling | 2 LEDs (yellow) for light ON when switch is actuated |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Accuracy | <= 1 % of the measuring range |
| Measurement accuracy | <= 0.6 % of the measuring range |
| Repeat accuracy | <= 0.2 % of the measuring range |
| Drift of the sensitivity | +/- 0,03 % of measuring range/°C |
| Drift of the zero point | +/- 0,01 % of measuring range/°C |
| Display accuracy | <= 1 % of the measuring range |
| Electromagnetic compatibility | Susceptibility to electromagnetic fields: 10 V/m 80...2000 MHz conforming to IEC 61000-4-3, immunity to conducted RF disturbances: 10 V 0.15...80 MHz conforming to IEC 61000-4-6, surge immunity test: 1 kV conforming to IEC 61000-4-5, electrical fast transient/burst immunity test: 2 kV conforming to IEC 61000-4-4, electrostatic discharge immunity test: 8 kV air, 4 kV contact conforming to IEC 61000-4-2 |
Environment
| Marking | CE |
|---|---|
| Product certifications | cULus |
| Standards | IEC 61326-2-3 UL 61010-1 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
| Vibration resistance | 20 gn (f= 10-2000 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 6.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 12.7 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Package 1 weight | 0.181 KILOGRAM |
| Number of units in package 2 | 20 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.033 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 6.5 CENTIMETER |
| Package 3 width | 12.7 CENTIMETER |
| Package 3 length | 7.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.181 KILOGRAM |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XMLR016G2N06 |
| Order Unit | Pce |





