We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XMLPM00GC7BF - Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, vacuum transmitter -1 bar, 0...10 V DC, 7/16 20UNF female, FPM, DIN
Lei 1,149.00
Lei 949.59
In stock
SKU
XMLPM00GC7BF
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, vacuum transmitter -1 bar, 0...10 V DC, 7/16 20UNF female, FPM, DIN
Main
| Range of product | Telemecanique Pressure sensors XM |
|---|---|
| Product or component type | Electronic pressure sensors |
| Pressure sensor type | Pressure transmitter |
| Pressure sensor name | XMLP |
| Electrical circuit type | Control circuit |
| Local display | Without |
| Controlled fluid | Fresh water (0-125 °C), air (-15-125 °C), gas (-15-125 °C), hydraulic oil (-15-125 °C) |
| Fluid connection type | SAE 7/16-20UNF (female) |
| Electrical connection | 1 male connector EN 175301-803-A (ex DIN43650) 3 pins |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC SELV (voltage limits: 12-33 V) |
| Current consumption | < 7 mA |
| Type of output signal | Analogue |
| Analogue output function | 0...10 V, 3-wire |
| Quantity per set | Set of 1 |
| Type of packing | Individual |
Complementary
| Materials in contact with fluid | Ceramic fluorocarbon FPM stainless steel AISI 316L |
|---|---|
| Operating position | Any position |
| Protection type | Load short-circuit reverse polarity |
| Electromagnetic compatibility | Susceptibility to electromagnetic fields conforming to IEC 61000-4-3 10 V/m 80...1000 MHz, electrical fast transient/burst immunity test conforming to IEC 61000-4-4 2 kV, radiated RF fields conforming to IEC 61000-4-6 10 V 0.15...80 MHz, electrostatic discharge immunity test conforming to IEC 61000-4-2 8 kV air, 4 kV contact, 1.2/50 µs shock waves immunity test conforming to IEC 61000-4-5 1 kV 42 Ohm, immunity to magnetic fields conforming to IEC 61000-4-8 100 A/m 50 Hz |
| Response time on output | <= 2 ms 10...90 % of full scale |
| Measurement accuracy | +/- 0,5 % de la plage de mesure |
| Accuracy | 0.1 % of the measuring range |
| Drift of the sensitivity | +/- 0,02 % of measuring range/°K |
| Drift of the zero point | +/- 0,02 % of measuring range/°K |
| Repeat accuracy | +/- 0,25 % de la plage de mesure |
Environment
| Standards | IEC 61326-2-3 NSF ANSI 61 |
|---|---|
| Product certifications | CE cULus RCM |
| Vibration resistance | 20 gn (f = 10-2000 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 100 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 4.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 8.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.095 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | CAR |
| Number of units in package 2 | 1 |
| Package 2 height | 4.1 CENTIMETER |
| Package 2 width | 8.5 CENTIMETER |
| Package 2 length | 4.5 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.095 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XMLPM00GC7BF |
| Order Unit | Pce |





