We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XMLP001GC21F - Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, transmitter 1 bar, 4...20 mA, G1/4 A male, FPM, DIN
Lei 1,003.00
Lei 828.93
In stock
SKU
XMLP001GC21F
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, transmitter 1 bar, 4...20 mA, G1/4 A male, FPM, DIN
Main
| Range of product | Telemecanique Pressure sensors XM |
|---|---|
| Product or component type | Electronic pressure sensors |
| Pressure sensor type | Pressure transmitter |
| Pressure sensor name | XMLP |
| Electrical circuit type | Control circuit |
| Local display | Without |
| Controlled fluid | Fresh water (0-125 °C), air (-15-125 °C), gas (-15-125 °C), hydraulic oil (-15-125 °C) |
| Fluid connection type | G 1/4A (male) conforming to DIN 3852-E |
| Electrical connection | - |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC SELV (voltage limits: 7-33 V) |
| Current consumption | < 23 mA |
| Type of output signal | Analogue |
| Analogue output function | - |
| Quantity per set | Set of 1 |
| Type of packing | Individual |
Complementary
| Materials in contact with fluid | Ceramic fluorocarbon FPM stainless steel AISI 316L |
|---|---|
| Operating position | Any position |
| Protection type | Load short-circuit reverse polarity |
| Electromagnetic compatibility | - |
| Response time on output | - |
| Measurement accuracy | +/- 0,5 % de la plage de mesure |
| Accuracy | 0.1 % of the measuring range |
| Drift of the sensitivity | +/- 0,02 % of measuring range/°K |
| Drift of the zero point | +/- 0,02 % of measuring range/°K |
| Repeat accuracy | +/- 0,25 % de la plage de mesure |
Environment
| Standards | IEC 61326-2-3 NSF ANSI 61 |
|---|---|
| Product certifications | CE cULus RCM |
| Vibration resistance | 20 gn (f = 10-2000 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 100 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 4.7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 8.7 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.102 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 24 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.617 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S03 |
| Number of units in package 3 | 120 |
| Package 3 height | 30 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XMLP001GC21F |
| Order Unit | Pce |





