We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XMLK200P2C23TQ - Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, sensor XMLK, 0...200 PSI, 1/4NPT, 4...20 mA, DIN, set of 25
Lei 747.00
Lei 617.36
In stock
SKU
XMLK200P2C23TQ
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, sensor XMLK, 0...200 PSI, 1/4NPT, 4...20 mA, DIN, set of 25
Main
| Range of product | Telemecanique Pressure sensors XM |
|---|---|
| Product or component type | Electronic pressure sensors |
| Pressure sensor type | Pressure transmitter |
| Pressure sensor name | XMLK |
| Electrical circuit type | Control circuit |
| Local display | Without |
| Controlled fluid | Air (0-80 °C), fresh water (0-80 °C) |
| Fluid connection type | 1/4" - 18 NPT (male) |
| Electrical connection | 1 male connector EN 175301-803-A (ex DIN43650) 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC SELV (voltage limits: 8-33 V) |
| Current consumption | 20 mA |
| Type of output signal | Analogue |
| Analogue output function | 4...20 mA, 2-wire |
| Quantity per set | Set of 25 |
| Type of packing | Group |
Complementary
| Materials in contact with fluid | Ceramic nitrile (NBR) stainless steel type AISI 303 |
|---|---|
| Operating position | Any position |
| Protection type | Load short-circuit reverse polarity |
| Electromagnetic compatibility | Electrostatic discharge immunity test conforming to IEC 61000-4-2 8 kV air, 6 kV contact, susceptibility to electromagnetic fields conforming to IEC 61000-4-3 10 V/m 80...1000 MHz, electrical fast transient/burst immunity test conforming to IEC 61000-4-4 2 kV, 1.2/50 µs shock waves immunity test conforming to IEC 61000-4-5 500 V 12 Ohm, 1 kV 42 Ohm, radiated RF fields conforming to IEC 61000-4-6 10 V 0.15...80 MHz, immunity to magnetic fields conforming to IEC 61000-4-8 30 A/m 50 Hz |
| Response time on output | < 5 ms |
| Measurement accuracy | +/- 1 % de la plage de mesure |
| Accuracy | 0.1 % of the measuring range |
| Drift of the sensitivity | +/- 0,04 % of measuring range/°K |
| Drift of the zero point | +/- 0,03 % of measuring range/°K |
| Repeat accuracy | +/- 1 % de la plage de mesure |
Environment
| Standards | CE IEC 61326-2-3 |
|---|---|
| Product certifications | CSA C22-2 No 14 RCM UL 508 |
| Protective treatment | TC |
| Vibration resistance | 20 gn (f = 9-2000 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 25 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
| NEMA degree of protection | NEMA 4 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 11 CENTIMETER |
| Package 1 width | 20 CENTIMETER |
| Package 1 length | 20 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.11 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | CAR |
| Number of units in package 2 | 25 |
| Package 2 height | 11 CENTIMETER |
| Package 2 width | 20 CENTIMETER |
| Package 2 length | 20 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.75 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 25 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XMLK200P2C23TQ |
| Order Unit | Pce |





