We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XMLG016D23 - Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, sensor XMLG, 0...16 bar, 1/4" NPT male, 24 V, 4...20 mA
Lei 1,676.00
Lei 1,385.12
In stock
SKU
XMLG016D23
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, sensor XMLG, 0...16 bar, 1/4" NPT male, 24 V, 4...20 mA
Main
| Range of product | Telemecanique Pressure sensors XM |
|---|---|
| Product or component type | Electronic pressure sensors |
| Pressure sensor type | Pressure transmitter |
| Pressure sensor name | XMLG |
| Fluid connection type | 1/4" - 18 NPT (male) |
| Controlled fluid | Air (-15-125 °C), corrosive fluid (-15-125 °C), hydraulic oil (-15-125 °C), fresh water (0-125 °C) |
| Type of output signal | Analogue |
| Analogue output function | 4...20 mA, 2 wires |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 3 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12 V DC (voltage limits: 8-33 V), 24 V DC (voltage limits: 8-33 V) |
| Quantity per set | Set of 1 |
| Type of packing | Individual |
Complementary
| Local display | Without |
|---|---|
| Electrical circuit type | Control circuit |
| Current consumption | 20 mA |
| Materials in contact with fluid | Ceramic FPM (Viton) stainless steel type AISI 303 |
| Operating position | Any position |
| Protection type | Load short-circuit reverse polarity |
| Response time on output | < 2 ms |
| Drift of the sensitivity | +/- 0.015 % of measuring range/°C |
| Drift of the zero point | +/- 0.015 % of measuring range/°C |
| Measurement accuracy | +/- 0.3 % of the measuring range |
| Repeat accuracy | +/- 0.1 % of the measuring range |
Environment
| Standards | CE IEC 61326-2-3 |
|---|---|
| Product certifications | CSA C22-2 No 14 UL 508 |
| Protective treatment | TC |
| Vibration resistance | 20 gn (f= 9-2000 Hz) conforming to IEC 60028-2-6 |
| Shock resistance | 25 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
| NEMA degree of protection | NEMA 4 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 10.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.135 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XMLG016D23 |
| Order Unit | Pce |





