We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XMLG010D71TQ - Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, sensor XMLG, 0.8...10 bar, G 1/4 A (male), 24 V, 0...10 V, set of 25
Lei 1,174.00
Lei 970.25
In stock
SKU
XMLG010D71TQ
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Electronic pressure sensors, Pressure sensors XM, sensor XMLG, 0.8...10 bar, G 1/4 A (male), 24 V, 0...10 V, set of 25
Main
| Range of product | Telemecanique Pressure sensors XM |
|---|---|
| Product or component type | Electronic pressure sensors |
| Pressure sensor type | Pressure transmitter |
| Pressure sensor name | XMLG |
| Fluid connection type | G 1/4A (male) conforming to DIN 3852-E |
| Controlled fluid | Air (-15-125 °C), corrosive fluid (-15-125 °C), hydraulic oil (-15-125 °C), fresh water (0-125 °C) |
| Type of output signal | Analogue |
| Analogue output function | 0...10 V, 3 wires |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 3 pins |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC (voltage limits: 11.4-33 V) |
| Quantity per set | Set of 25 |
| Type of packing | Group |
Complementary
| Local display | Without |
|---|---|
| Electrical circuit type | Control circuit |
| Current consumption | 20 mA |
| Materials in contact with fluid | Ceramic FPM (Viton) stainless steel type AISI 303 |
| Operating position | Any position |
| Protection type | Load short-circuit reverse polarity |
| Response time on output | < 2 ms |
| Drift of the sensitivity | +/- 0.015 % of measuring range/°C |
| Drift of the zero point | +/- 0.015 % of measuring range/°C |
| Measurement accuracy | +/- 0.3 % of the measuring range |
| Repeat accuracy | +/- 0.1 % of the measuring range |
Environment
| Standards | CE IEC 61326-2-3 |
|---|---|
| Product certifications | CSA C22-2 No 14 UL 508 |
| Protective treatment | TC |
| Vibration resistance | 20 gn (f= 9-2000 Hz) conforming to IEC 60028-2-6 |
| Shock resistance | 25 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
| NEMA degree of protection | NEMA 4 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 8.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 12.7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.7 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.136 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 50 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 7.425 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 25 |
| Package 3 height | 8.1 CENTIMETER |
| Package 3 width | 12.7 CENTIMETER |
| Package 3 length | 13.7 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 3.6 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 25 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XMLG010D71TQ |
| Order Unit | Pce |





