We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XMLDM02V1S11 - vacuum switch XMLD -1 bar - 2 stages fixed scale - 2 C/O
Lei 1,671.00
Lei 1,380.99
In stock
SKU
XMLDM02V1S11
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
vacuum switch XMLD -1 bar - 2 stages fixed scale - 2 C/O
Main
| Range of product | Telemecanique Pressure sensors XM |
|---|---|
| Product or component type | Electromechanical pressure sensor |
| Pressure sensor type | Electromechanical vacuum sensor |
| Device short name | XMLD |
| Controlled fluid | Air (0-70 °C), fresh water (0-70 °C), hydraulic oil (0-70 °C) |
| Fluid connection type | G 1/4 (female) conforming to ISO 228 |
| Electrical connection | Screw-clamps terminals, 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
| AWG gauge | AWG 20...AWG 14 |
| Cable entry | Cable gland 9-13 mm |
| Contacts type and composition | 2 C/O snap action, silver contacts, 2 C/O staggered, silver contacts |
| Product specific application | Dual stage |
| Pressure switch type of operation | Detection of 2 single thresholds |
| Electrical circuit type | Control circuit |
| Scale type | Fixed differential |
| Local display | Without |
| Pressure actuator | Diaphragm |
| Materials in contact with fluid | 304L stainless steel nitrile zinc alloy |
| Enclosure material | Zinc alloy |
Complementary
| Terminal block type | 8 terminals |
|---|---|
| Operating rate | 120 cyc/mn |
| Resistance across terminals | 25 mOhm conforming to IEC 255-7 category 3, 25 mOhm conforming to NF C 93-050 method A |
| Setting | External |
Environment
| Standards | CE CSA C22.2 No 14 IEC 60947-5-1 UL 508 |
|---|---|
| Product certifications | CSA UL |
| Protective treatment | TC standard version |
| Operating position | Any position |
| Vibration resistance | 4 gn conforming to IEC 60068-2-6 (f = 30-500 Hz) |
| Shock resistance | 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 1140, class I conforming to IEC 536, class I conforming to NF C 20-030 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 6 CENTIMETER |
| Package 1 width | 10.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 1.05 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XMLDM02V1S11 |
| Order Unit | Pce |





