We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XMLB010A2S13 - pressure switch XMLB 10 bar - adjustable scale 2 thresholds - 1 C/O
Lei 1,156.00
Lei 955.37
In stock
SKU
XMLB010A2S13
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
pressure switch XMLB 10 bar - adjustable scale 2 thresholds - 1 C/O
Main
| Range of product | Telemecanique Pressure sensors XM |
|---|---|
| Product or component type | Electromechanical pressure sensor |
| Pressure sensor type | Electromechanical pressure sensor |
| Device short name | XMLB |
| Controlled fluid | Air (0-70 °C), fresh water (0-70 °C), hydraulic oil (0-70 °C) |
| Fluid connection type | 1/4" - 18 NPTF (female) |
| Electrical connection | Screw-clamps terminals, 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
| AWG gauge | AWG 20...AWG 14 |
| Cable entry | Cable gland 7-13 mm |
| Contacts type and composition | 1 C/O |
| Product specific application | Not applicable |
| Pressure switch type of operation | Regulation between 2 thresholds |
| Electrical circuit type | Control circuit |
| Scale type | Adjustable differential |
| Local display | With |
| Pressure actuator | Diaphragm |
| Materials in contact with fluid | FPM, FKM zinc alloy |
| Enclosure material | Zinc alloy |
Complementary
| Terminal block type | 4 terminals |
|---|---|
| Operating rate | 120 cyc/mn |
| Auxiliary contacts operation | Snap action |
| Contacts material | Silver contacts |
| Resistance across terminals | 25 mOhm conforming to IEC 255-7 category 3, 25 mOhm conforming to NF C 93-050 method A |
| Setting | External |
Environment
| Standards | CE CSA C22.2 No 14 IEC 60947-5-1 UL 508 |
|---|---|
| Product certifications | BV CCC CSA LROS (Lloyds register of shipping) UL |
| Protective treatment | TC standard version |
| Operating position | Any position |
| Vibration resistance | 4 gn conforming to IEC 60068-2-6 (f = 30-500 Hz) |
| Shock resistance | 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 1140, class I conforming to IEC 536, class I conforming to NF C 20-030 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 11.8 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.74 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 13 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 9.714 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XMLB010A2S13 |
| Order Unit | Pce |





