We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCSRM10M12 - Miniature Safety RFID switch, unique pairing, single model, 5-pin, M12 connector
Lei 563.00
Lei 465.29
In stock
SKU
XCSRM10M12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Miniature Safety RFID switch, unique pairing, single model, 5-pin, M12 connector
Main
| Range of product | Telemecanique Safety switches XCS |
|---|---|
| Product or component type | Preventa RFID safety switch |
| Component name | XCSRM |
Complementary
| Design | Miniature |
|---|---|
| Size | Switch: 42 x 28.5 x 18 mm actuator: 42 x 28.5 x 18 mm |
| Material | Plastic |
| Electrical connection | 1 male connector |
| Connector type | M12 male |
| Type of output stage | Solid-state, PNP |
| Safety outputs | 2 NO |
| Local signalling | Green, yellow and red 1 multi-colour LED |
| [Ue] rated operational voltage | 24 V DC (- 20...20 %) SELV or PELV conforming to IEC 60204-1 |
| Protection type | Short-circuit protection |
| Switching capacity in mA | 300 mA |
| Switching frequency | <= 1 Hz |
| Response time | <55 ms +12 ms per switch in daisy-chain (Risk time according to IEC 60947-5-3) |
| Tightening torque | 0.8...1.2 N.m |
| Standards | IEC 60947-5-2 IEC 60947-5-3 ISO 14119 |
| Product certifications | Ecolab TÜV |
| Marking | CE TÜV UKCA |
| Safety level | SIL 3 conforming to IEC 61508 SILCL 3 conforming to IEC 62061 PL = e conforming to ISO 13849-1 category 4 conforming to ISO 13849-1 |
| Safety reliability data | PFHd = 2.62E-9 1/h conforming to IEC 62061 PFHd = 2.62E-9 1/h conforming to ISO 13849-1 |
| Vibration resistance | +/- 1 mm (f= 10-55Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn for 11ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Electrical shock protection class | Class III conforming to IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 IP67 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 11 CENTIMETER |
| Package 1 width | 2 CENTIMETER |
| Package 1 length | 15 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.067 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 34 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.793 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCSRM10M12 |
| Order Unit | Pce |





