We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCSRC32M12 - Preventa RFID safety switch, Telemecanique Safety switches XCS, contactless Daisy Chain model, 2 new re pairing enabled
Lei 1,119.00
Lei 924.79
In stock
SKU
XCSRC32M12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Preventa RFID safety switch, Telemecanique Safety switches XCS, contactless Daisy Chain model, 2 new re pairing enabled
Main
| Range of product | Telemecanique Safety switches XCS |
|---|---|
| Product or component type | Preventa RFID safety switch |
| Component name | XCSRC |
Complementary
| Design | Rectangular, standard |
|---|---|
| Size | Transponder: 50 x 15 x 15 mm, reader: 119.6 x 30 x 15 mm |
| Material | Valox |
| Electrical connection | 2 male connectors |
| Connector type | M12 male |
| Type of output stage | Solid-state, PNP |
| Safety outputs | 2 NO |
| Local signalling | Green, orange and red 2 multi-colour LEDs |
| Approach directions | 3 directions-transponder with rotary sensing face |
| [Ue] rated operational voltage | 24 V DC (- 20...10 %)SELV or PELV conforming to IEC 60204-1 |
| Protection type | Short-circuit protection |
| Switching capacity in mA | 200 mA |
| Switching frequency | <= 0.5 Hz |
| Discordance time | 120 ms + 18 ms per additional switch connected in series |
| Response time | 120 ms + 50 ms typical per additional switch connected in series |
| Delay first up | 5 SECOND |
| Tightening torque | < 1.5 N.m |
| Standards | IEC 60947-5-2 IEC 60947-5-3 ISO 14119 |
| Product certifications | CSA 22-2 E2 Ecolab FCC IC RCM TÜV |
| Marking | CE cULus EAC FCC IC RCM TÜV |
| Safety level | SIL 3 conforming to IEC 61508, SILCL 3 conforming to IEC 62061, PL = e conforming to ISO 13849-1, category 4 conforming to ISO 13849-1 |
| Safety reliability data | PFH D = 5E-10/h conforming to IEC 62061, PFH D = 5E-10/h conforming to ISO 13849-1 |
| Vibration resistance | 10 gn (f= 10-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Electrical shock protection class | Class III conforming to IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529, IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.3 CENTIMETER |
| Package 1 width | 14.8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 17.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.106 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 12 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.447 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCSRC32M12 |
| Order Unit | Pce |





