We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCSRC10M12 - Preventa RFID safety switch, Telemecanique Safety switches XCS, contactless Single model, Unique pairing
Lei 960.00
Lei 793.39
In stock
SKU
XCSRC10M12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Preventa RFID safety switch, Telemecanique Safety switches XCS, contactless Single model, Unique pairing
Main
| Range of product | Telemecanique Safety switches XCS |
|---|---|
| Product or component type | Preventa RFID safety switch |
| Component name | XCSRC |
Complementary
| Design | Rectangular, standard |
|---|---|
| Size | Transponder: 50 x 15 x 15 mm, reader: 108.3 x 30 x 15 mm |
| Material | Valox |
| Electrical connection | 1 male connector |
| Connector type | M12 male |
| Type of output stage | Solid-state, PNP |
| Safety outputs | 2 NO |
| Local signalling | Green, orange and red 2 multi-colour LEDs |
| Approach directions | 3 directions-transponder with rotary sensing face |
| [Ue] rated operational voltage | 24 V DC (- 20...10 %)SELV or PELV conforming to IEC 60204-1 |
| Protection type | Short-circuit protection |
| Switching capacity in mA | 200 mA |
| Switching frequency | <= 0.5 Hz |
| Discordance time | 120 ms |
| Response time | 120 ms typical |
| Delay first up | 5 SECOND |
| Tightening torque | < 1.5 N.m |
| Standards | IEC 60947-5-2 IEC 60947-5-3 ISO 14119 |
| Product certifications | CSA 22-2 E2 Ecolab FCC IC RCM TÜV |
| Marking | CE cULus EAC FCC IC RCM TÜV |
| Safety level | SIL 3 conforming to IEC 61508, SILCL 3 conforming to IEC 62061, PL = e conforming to ISO 13849-1, category 4 conforming to ISO 13849-1 |
| Safety reliability data | PFH D = 5E-10/h conforming to IEC 62061, PFH D = 5E-10/h conforming to ISO 13849-1 |
| Vibration resistance | 10 gn (f= 10-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Electrical shock protection class | Class III conforming to IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529, IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.7 CENTIMETER |
| Package 1 width | 14.9 CENTIMETER |
| Package 1 length | 18 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.106 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 12 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.427 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCSRC10M12 |
| Order Unit | Pce |





