We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCSDMR5912 - Coded magnetic switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSDMR, 1 NC + 1 NO, staggered, 2 m
Lei 411.00
Lei 339.67
In stock
SKU
XCSDMR5912
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Coded magnetic switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSDMR, 1 NC + 1 NO, staggered, 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Safety switches XCS |
|---|---|
| Product or component type | Coded magnetic switch |
| Component name | XCSDMR |
| Design | Cylindrical |
| Size | Ø 30 x 38.5 mm |
| Contacts type and composition | 1 NC + 1 NO |
| Contact operation | Staggered |
| Material | Plastic |
| Electrical connection | Pre-cabled |
| Cable composition | 4 x 0.25 mm² |
| Local signalling | 1 LED |
| Approach directions | 1 direction |
| [Ue] rated operational voltage | 24 V DC |
Complementary
| [Ie] rated operational current | 100 MILLIAMPERE |
|---|---|
| Contacts material | Rhodium |
| Switching capacity in mA | 5...100 mA |
| Insulation resistance | 1000 MOhm |
| Switching frequency | 150 Hz |
| Safety level | Can reach category 4 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to ISO 13849-1, can reach PL = e with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to ISO 13849-1, can reach SIL 3 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to IEC 61508 |
| Safety reliability data | B10d = 50000000 value given for a life time of 20 years limited by mechanical or contact wear |
| Enclosure material | Thermoplastic PBT |
| Cable material | PVC |
Environment
| Standards | CSA C22.2 No 14 IEC 60204-1 IEC 60947-5-1 ISO 12100 ISO 14119 UL 508 |
|---|---|
| Product certifications | CSA UL |
| Protective treatment | TH |
| Vibration resistance | 10 gn (f= 10-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Sensitivity to magnetic fields | 0.3 MILLITESLA |
| Electrical shock protection class | Class II conforming to IEC 61140 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.9 CENTIMETER |
| Package 1 width | 13.9 CENTIMETER |
| Package 1 length | 15.7 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.158 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 20 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.498 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCSDMR5912 |
| Order Unit | Pce |





