We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCSDMC7902EX - Coded magnetic switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSDMC, 2 NC, staggered, cable 2 m
Lei 607.00
Lei 501.65
In stock
SKU
XCSDMC7902EX
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Coded magnetic switch, Telemecanique Safety switches XCS, XCSDMC, 2 NC, staggered, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Safety switches XCS |
|---|---|
| Product or component type | Coded magnetic switch |
| Device short name | XCSDMC |
| Material | Plastic |
| Contacts type and composition | 2 NC |
| Contact operation | Staggered |
| Electrical connection | Pre-cabled |
| Cable composition | 4 x 0.25 mm² |
| Design | Rectangular, compact |
| Size | 51 x 16 x 7 mm |
Complementary
| Approach directions | 3 directions |
|---|---|
| [Ue] rated operational voltage | 24 V DC |
| [Ie] rated operational current | 100 MILLIAMPERE |
| Contacts material | Rhodium |
| Switching capacity in mA | 0.1...100 mA |
| Insulation resistance | 1000 MOhm |
| Switching frequency | 150 Hz |
Environment
| Safety level | Can reach category 4 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to ISO 13849-1, can reach PL = e with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to ISO 13849-1, can reach SIL 3 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to IEC 61508 |
|---|---|
| Safety reliability data | B10d = 50000000 value given for a life time of 20 years limited by mechanical or contact wear |
| Protective treatment | TH |
| Vibration resistance | 10 gn (f= 10-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Sensitivity to magnetic fields | 0.3 MILLITESLA |
| Electrical shock protection class | Class II conforming to IEC 60536 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
| Enclosure material | Thermoplastic PBT |
| Cable material | PVC |
| Dust zone | According to protection mode mD, tD and ia zone 0 - 1 - 2/20 - 21 - 22 |
| Product certifications | INERIS 07ATEX0036 |
| Standards | EN 60079-11 EN 60079-18 IEC 60079-0 IEC 60079-31 ISO 13849-1 |
| Directives | 2014/34/EU - ATEX directive |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 14 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.117 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 20 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.637 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCSDMC7902EX |
| Order Unit | Pce |





