We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCRF171EX - Limit switch, Limit switches XC Standard, XCR, square rod 6 mm crossed, 2NC + 2 NO, ATEX/IECEx
Lei 5,478.00
Lei 4,527.27
In stock
SKU
XCRF171EX
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCR, square rod 6 mm crossed, 2NC + 2 NO, ATEX/IECEx
Main
| Range of product | OsiSense ATEX D |
|---|---|
| Series name | Special format |
| Product or component type | Limit switch |
| Product specific application | For hoisting and mechanical handling applications |
| Device short name | XCR |
| Body type | Fixed |
| Head type | Rotary head |
| Material | Metal |
| Fixing mode | By the body |
| Movement of operating head | Rotary |
| Type of operator | Stay put crossed rods lever metal square rod 6 mm |
| Switch actuation | By any moving part |
| Type of approach | Lateral approach, 2 directions |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 1.5 mm² |
| Contacts type and composition | 2 x (1 NC + 1 NO) |
| Contacts insulation form | Zb |
| Contact operation | Snap action |
| Contact block per direction [control circuit] | 1 per direction |
| Positive opening | With |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Contact code designation | A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A conforming to IEC 60947-5-1, A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
|---|---|
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3, 25 MOhm conforming to NF C 93-050 method A |
| Marking | II2 D-Ex tb IIIC T85°C Db IP66/67 |
Environment
| Shock resistance | 68 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 9 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 60536, class I conforming to NF C 20-030 |
| Protective treatment | TC |
| Dust zone | Zone 21 - 22 |
| Product certifications | IEC-Ex INE 16.0048X INERIS 04ATEX0014X |
| Standards | IEC 60079-0 IEC 60079-31 |
| Directives | 2014/34/EU - ATEX directive |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 14.3 CENTIMETER |
| Package 1 width | 11 CENTIMETER |
| Package 1 length | 35.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 1.132 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 3 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.828 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCRF171EX |
| Order Unit | Pce |





