We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCKT2118P16S54 - Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKT, thermoplastic roller lever, 1NC+1 NO, snap, 1/2NPT
Lei 157.00
Lei 129.75
In stock
SKU
XCKT2118P16S54
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKT, thermoplastic roller lever, 1NC+1 NO, snap, 1/2NPT
Main
| Range of product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
|---|---|
| Series name | Standard format |
| Product or component type | Limit switch |
| Device short name | XCKT |
| Sensor design | Compact form A conforming to CENELEC EN 50047 |
| Body type | Fixed |
| Head type | Rotary head |
| Material | Plastic |
| Body material | Plastic |
| Head material | Zamak |
| Fixing mode | By the body |
| Movement of operating head | Rotary |
| Type of operator | Spring return roller lever thermoplastic |
| Type of approach | Lateral approach, 2 directions |
| Contacts type and composition | 1 NC + 1 NO |
| Contact operation | Snap action |
Complementary
| Tracks | 24/40 mm |
|---|---|
| Switch actuation | By 30° cam |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 1.5 mm² |
| Cable entry | 2 entries tapped for 1/2" NPT cable gland |
| Contacts insulation form | Zb |
| Positive opening | With |
| Contact code designation | A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC |
Environment
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK04 conforming to IEC 62262 |
| Electrical shock protection class | Class II conforming to IEC 61140, class II conforming to NF C 20-030 |
| Protective treatment | TC |
| Product certifications | CCC CSA UL |
| Standards | CSA C22.2 No 14 IEC 60204-1 IEC 60947-5-1 UL 508 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.139 KILOGRAM |
| Package 1 width | 6.4 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCKT2118P16S54 |
| Order Unit | Pce |





