We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCKP3128P16 - Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKP, metal end plunger, 1NC+2 NO, snap, M16
Lei 261.00
Lei 215.70
In stock
SKU
XCKP3128P16
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKP, metal end plunger, 1NC+2 NO, snap, M16
Main
| Range of product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
|---|---|
| Series name | Standard format |
| Product or component type | Limit switch |
| Device short name | XCKP |
| Sensor design | Compact form C conforming to CENELEC EN 50047 |
| Body type | Fixed |
| Head type | Plunger head |
| Material | Plastic |
| Body material | Plastic |
| Head material | Zamak |
| Fixing mode | By the body |
| Movement of operating head | Linear |
| Type of operator | Spring return plunger metal |
| Type of approach | Vertical approach, 1 direction |
| Contacts type and composition | 1 NC + 2 NO |
| Contact operation | Snap action |
Complementary
| Switch actuation | On end |
|---|---|
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 0.75 mm² |
| Cable entry | 1 entry tapped for M16 x 1.5 cable gland, cable outer diameter: 4-8 mm |
| Contacts insulation form | Zb |
| Positive opening | With |
| Repeat accuracy | 0.1 mm on the tripping points with 1 million operating cycles |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC |
Environment
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK04 conforming to IEC 62262 |
| Electrical shock protection class | Class II conforming to IEC 61140, class II conforming to NF C 20-030 |
| Protective treatment | TC |
| Product certifications | CCC CSA UL |
| Standards | CSA C22.2 No 14 IEC 60204-1 IEC 60947-5-1 UL 508 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.4 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.091 KILOGRAM |
| Package 1 width | 13 CENTIMETER |
| Package 1 length | 5 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 66 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 6.42 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | P06 |
| Number of units in package 3 | 1056 |
| Package 3 height | 70 CENTIMETER |
| Package 3 width | 60 CENTIMETER |
| Package 3 length | 80 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 107.72 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCKP3128P16 |
| Order Unit | Pce |





