We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCKMR54D2H29 - Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKMR, reverse head stay put crossed rods, 2x(2 NC), slow, M20
Lei 1,449.00
Lei 1,197.52
In stock
SKU
XCKMR54D2H29
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKMR, reverse head stay put crossed rods, 2x(2 NC), slow, M20
Main
| Range of product | OsiSense XC |
|---|---|
| Series name | Special format |
| Product or component type | Limit switch |
| Product specific application | For hoisting and mechanical handling applications |
| Device short name | XCKMR |
| Body type | Fixed |
| Head type | Reversed rotary head |
| Material | Metal |
| Body material | Zamak |
| Head material | Zamak |
| Fixing mode | By the body |
| Movement of operating head | Rotary |
| Type of operator | Stay put crossed rods lever metal square rod 6 mm, L = 200 mm |
| Type of approach | Lateral approach, 2 directions |
| Cable entry | 3 entries tapped for M20 x 1.5 cable gland, cable outer diameter: 7-13 mm |
| Contacts type and composition | 2 x (2 NC) |
| Contact operation | Slow-break, staggered |
Complementary
| Switch actuation | By any moving part |
|---|---|
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
| Contacts insulation form | Zb |
| Contact block per direction [control circuit] | 1 per direction |
| Positive opening | With |
| Contact code designation | A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q150, DC-13 (Ue = 125 V), Ie = 0.55 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| Terminals description ISO n°1 | (11-12)NC (21-22)NC |
Environment
| Shock resistance | 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK07 conforming to IEC 62262 |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 60536 |
| Protective treatment | TC |
| Product certifications | CCC CE CSA UL |
| Standards | CSA C22.2 No 14 IEC 60947-5-1 UL 508 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 20 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.743 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 1 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.455 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 9 CENTIMETER |
| Package 3 width | 8 CENTIMETER |
| Package 3 length | 19.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.756 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCKMR54D2H29 |
| Order Unit | Pce |





