We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCKMR54D1H29EX - Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKMR, square rod 6 mm crossed, 2 x (2 NC), ATEX/IECEx
Lei 3,853.00
Lei 3,184.30
In stock
SKU
XCKMR54D1H29EX
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKMR, square rod 6 mm crossed, 2 x (2 NC), ATEX/IECEx
Main
| Range of product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
|---|---|
| Series name | Standard format |
| Product or component type | Limit switch |
| Product specific application | For hoisting and mechanical handling applications |
| Device short name | XCKMR |
| Body type | Fixed |
| Head type | Rotary head |
| Material | Metal |
| Fixing mode | By the body |
| Movement of operating head | Rotary |
| Type of operator | Stay put crossed rods lever metal square rod 6 mm, L = 200 mm |
| Switch actuation | By any moving part |
| Type of approach | Lateral approach, 2 directions |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 1.5 mm² |
| Contacts type and composition | 2 x (2 NC) |
| Contacts insulation form | Zb |
| Contact operation | Slow-break, staggered |
| Contact block per direction [control circuit] | 1 per direction |
| Positive opening | With |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529 |
Complementary
| Contact code designation | A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A conforming to IEC 60947-5-1, A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q150, DC-13 (Ue = 125 V), Ie = 0.55 A conforming to IEC 60947-5-1, Q150, DC-13 (Ue = 125 V), Ie = 0.55 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
|---|---|
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3, 25 MOhm conforming to NF C 93-050 method A |
| Marking | II2 D-Ex tb IIIC T85°C Db IP66/67 |
Environment
| Shock resistance | 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 60536, class I conforming to NF C 20-030 |
| Protective treatment | TC |
| Dust zone | Zone 21 - 22 |
| Product certifications | IEC-Ex INE 17.0020X INERIS 04ATEX0014X |
| Standards | IEC 60079-0 IEC 60079-31 |
| Directives | 2014/34/EU - ATEX directive |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 9 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9 CENTIMETER |
| Package 1 length | 23 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.762 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S03 |
| Number of units in package 2 | 10 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.9 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCKMR54D1H29EX |
| Order Unit | Pce |





