We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCKMR24SR1H29 - Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKMR, reverse head stay put crossed rods, 2x(2 NC), slow, M20
Lei 1,397.00
Lei 1,154.55
In stock
SKU
XCKMR24SR1H29
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKMR, reverse head stay put crossed rods, 2x(2 NC), slow, M20
Main
| Range of product | OsiSense XC |
|---|---|
| Series name | Special format |
| Product or component type | Limit switch |
| Product specific application | For hoisting and mechanical handling applications |
| Device short name | XCKMR |
| Body type | Fixed |
| Head type | Rotary head |
| Material | Metal |
| Head material | Zamak |
| Fixing mode | By the body |
| Movement of operating head | Rotary |
| Type of operator | Stay put crossed rods lever metal square rod 6 mm, L = 200 mm |
| Type of approach | Lateral approach, 2 directions |
| Body material | Zamak |
| Contacts type and composition | 2 x (1 NC + 1 NO) |
| Contact operation | Slow-break, break before make |
| Cable entry | 3 entries tapped for M20 x 1.5 cable gland, cable outer diameter: 7-13 mm |
Complementary
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
|---|---|
| Contact block per direction [control circuit] | 2 per direction |
| Switch actuation | By any moving part |
| Positive opening | Without |
| Contacts insulation form | Zb |
| Contact code designation | A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q150, DC-13 (Ue = 125 V), Ie = 0.55 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC |
Environment
| Shock resistance | 50 gn conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IK degree of protection | IK07 conforming to IEC 62262 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529 |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 60536 |
| Protective treatment | TC |
| Product certifications | CCC CE CSA UL |
| Standards | CSA C22.2 No 14 IEC 60947-5-1 UL 508 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 8.9 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7.7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 19.6 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.748 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 6 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.943 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S03 |
| Number of units in package 3 | 10 |
| Package 3 height | 30 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 76.128 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCKMR24SR1H29 |
| Order Unit | Pce |





