We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCKJ11635 - Limit switch, XC Standard, XCKJ, metal side plunger, 1C/O, snap action, Pg13
Lei 1,023.00
Lei 845.45
In stock
SKU
XCKJ11635
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Limit switch, XC Standard, XCKJ, metal side plunger, 1C/O, snap action, Pg13
Main
| Range of product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
|---|---|
| Series name | Standard format |
| Product or component type | Limit switch |
| Device short name | XCKJ |
| Sensor design | - |
| Body type | Plug-in body |
| Head type | Plunger head |
| Material | Metal |
| Body material | Zamak |
| Head material | Zamak |
| Fixing mode | By the body |
| Movement of operating head | Linear |
| Type of operator | Spring return side plunger metal |
| Type of approach | Vertical approach, 1 direction |
| Cable entry | 1 entry tapped for Pg 13.5 cable gland, cable outer diameter: 9-12 mm |
| Contacts type and composition | 1 C/O |
| Contact operation | Snap action |
Complementary
| Switch actuation | On end |
|---|---|
| Contacts insulation form | Zb |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.75...2 x 1.5 mm² |
| Positive opening | Without |
| Repeat accuracy | 0.1 mm on the tripping points with 1 million operating cycles |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| Terminals description ISO n°1 | (11-12)NC (13-14)NO |
Environment
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK07 conforming to IEC 62262 |
| Overvoltage category | Class I conforming to IEC 61140, class I conforming to NF C 20-030 |
| Protective treatment | TH |
| Product certifications | CCC CSA UL |
| Standards | CENELEC EN 50041 CSA C22.2 No 14 IEC 60204-1 IEC 60947-5-1 UL 508 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 11.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 36.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 1.44 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S03 |
| Number of units in package 2 | 4 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 6.473 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 11.5 CENTIMETER |
| Package 3 width | 36.5 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 1.44 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCKJ11635 |
| Order Unit | Pce |





