We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XCKD2119P16 - Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKD, steel roller lever
Lei 230.00
Lei 190.08
In stock
SKU
XCKD2119P16
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKD, steel roller lever
Main
| Range of product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
|---|---|
| Series name | Standard format |
| Product or component type | Limit switch |
| Device short name | XCKD |
| Sensor design | Compact form A conforming to CENELEC EN 50047 |
| Body type | Fixed |
| Head type | Rotary head |
| Material | Metal |
| Body material | Zamak |
| Head material | Zamak |
| Fixing mode | By the body |
| Movement of operating head | Rotary |
| Type of operator | Spring return roller lever steel |
| Type of approach | Lateral approach, 2 directions |
| Contacts type and composition | 1 NC + 1 NO |
| Contact operation | Snap action |
Complementary
| Tracks | 24/40 mm |
|---|---|
| Switch actuation | By 30° cam |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 1.5 mm² |
| Cable entry | 1 entry tapped for M16 x 1.5 cable gland, cable outer diameter: 4-8 mm |
| Contacts insulation form | Zb |
| Positive opening | With |
| Repeat accuracy | 0.1 mm on the tripping points with 1 million operating cycles |
| Contact code designation | A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1, A300, AC-15 (Ue = 240 V), Ie = 3 A, Ithe = 10 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1, Q300, DC-13 (Ue = 250 V), Ie = 0.27 A conforming to IEC 60947-5-1 appendix A |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3 |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC |
Environment
| Shock resistance | 50 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 25 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IP degree of protection | IP66 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK06 conforming to IEC 62262 |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 61140, class I conforming to NF C 20-030 |
| Protective treatment | TC |
| Product certifications | CCC CSA UL |
| Standards | CSA C22.2 No 14 IEC 60204-1 IEC 60947-5-1 UL 508 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.4 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.206 KILOGRAM |
| Package 1 width | 5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | CAR |
| Number of units in package 2 | 1 |
| Package 2 height | 3.4 CENTIMETER |
| Package 2 width | 13 CENTIMETER |
| Package 2 length | 5 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.206 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XCKD2119P16 |
| Order Unit | Pce |





