We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XC2J419324 - SQUARE ROD
Lei 419.00
Lei 346.28
In stock
SKU
XC2J419324
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
SQUARE ROD
Main
| Range of product | OsiSense XC |
|---|---|
| Series name | Special format |
| Device short name | XC2J |
| Material | Metal |
| Movement of operating head | Rotary |
| Type of operator | Square rod lever steel square rod 3 mm, L = 125 mm |
| Switch actuation | By any moving part |
| Type of approach | Lateral approach, 1 direction programmable |
| Contact operation | Snap action |
Complementary
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.5...2 x 2.5 mm² |
|---|---|
| Cable entry | 1 entry incorporating cable gland, cable outer diameter: 6-13.5 mm |
| Contacts insulation form | Za |
| Positive opening | Without |
| Contacts material | Silver plated contacts |
| Contact code designation | - |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3, 25 MOhm conforming to NF C 93-050 method A |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14-11-12)OF |
Environment
| Shock resistance | 25 gn for 18 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| Vibration resistance | 10 gn (f= 10-500 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529, IP657 conforming to IEC 60529 |
| IK degree of protection | IK08 |
| Electrical shock protection class | Class I conforming to IEC 60536, class I conforming to NF C 20-030 |
| Product certifications | CSA DEMKO NEMKO |
| Protective treatment | TC |
| Standards | CSA C22.2 No 14 IEC 60337-1 IEC 60947-5-1 UL 508 VDE 0660-200 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3 CENTIMETER |
| Package 1 width | 29 CENTIMETER |
| Package 1 length | 100 CENTIMETER |
| Unit type of package 2 | P06 |
| Package 1 weight | 0.07 KILOGRAM |
| Number of units in package 2 | 960 |
| Package 2 height | 76 CENTIMETER |
| Package 2 width | 80 CENTIMETER |
| Package 2 length | 60 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 104.539 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XC2J419324 |
| Order Unit | Pce |





