We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
WIELAND - 2564602160 - PCB PIN HEADER 8513 S / 2 G OB THR, Order Unit 220 pcs, Price/pcs
Lei 4.00
Lei 3.31
In stock
SKU
2564602160
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
PCB pin header 8513 S / 2 G OB THR, 2 poles, 3.5 mm, black, THR
- PCB pin header, connection method depends on used socket part, 2 poles, pitch: 3.5 mm, soldering process: THR, type of packing: tape on reel, color: black
Write Your Own Review
| Manufacturer | WIELAND |
|---|---|
| Manufacturer code | 25.646.0216.0 |
| Order Unit | Pce |
| Net weight single part | 2.25 g |
| Colour | Black |
| Number of poles | 2 |
| Rated impulse voltage | 2.5 kV |
| Number of levels | 1 |
| Modular spacing | 3.5 mm |
| Rated current | 8 A |
| Type of insulation material | Thermoplastic |
| Soldering process | THR |
| Packaging | Tape on Reel |
| Marking | No |
| Overvoltage Category I | 690 V |
| Overvoltage Category II | 250 V |
| Overvoltage Category III | 125 V |
| Height | 9.2 mm |
| Length | 8.4 mm |
| Depth | 7.15 mm |
| Voltage UL | 300 V |
| Current factory wiring | 8 A |
| Current field wiring | 8 A |
| Voltage CSA | 300 V |
| Current CSA | 5 A |
| Material contact base | CuZn |
| Material contact surface | Sn |
| ROHS conformity status | Compliant |
| Country of origin | DE |





