We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
VEMER - VE771600 - Tuo Bianco programmable thermostat, wall-mounted, touch screen, multicolor display, humidity reading
Wall-mounted touch-screen programmable thermostat with weekly programming and 230 Vac power supply. The device also displays ambient humidity percentage.
Touch-screen multicolor display
The large LCD display features multicolor backlighting that gives the product a sleek and elegant look. The colour can be chosen by the user from 48 different options, or it can change automatically based on the difference between the measured temperature and the set temperature:
- RED: when the room temperature is higher than the set temperature;
- GREEN: when the room temperature is close to the set temperature;
- BLUE: when the room temperature is lower than the set temperature.
You can also set the backlight to turn on at scheduled times by selecting the ON and OFF time.
Energy saving
Thanks to weekly scheduling, you can program specific times for heating or cooling, reducing energy waste when away from home or during the night.
Keypad lock
The keypad lock function with password is useful, for example, for installations in public places, preventing unauthorised people from changing the settings.
Summer radiant safety
This function allows a relative humidity threshold to be set to prevent the risk of reaching the dew point when the thermostat is in automatic or manual operation in summer mode (air conditioning). When the measured humidity exceeds the set threshold (preset at 63 % RH), the air conditioner is turned off — even if the measured temperature is above the setpoint.
Smart version available
For maximum flexibility in programming or changing settings even when away from home, VEMER recommends Tuo Wi-Fi Bianco — the version with smart remote control.
| Manufacturer | VEMER |
|---|---|
| Manufacturer code | VE771600 |
| Thermostat type | Programmable |
| Application | Room |
| Operating mode | Heating + cooling |
| Mounting | Surface (wall) |
| Programmable | Weekly |
| Power supply type | 230 V AC |
| Supply voltage | 230 Vac (-15% / +15%) |
| Supply frequency | 50 / 60 Hz |
| Contact type | Heat exchange (changeover SPDT) |
| Switching current | 5 A at 250 Vac |
| Number of outputs | 1 |
| Sensor location | Internal |
| Hysteresis | 0.1 - 1 °C |
| Minimum Temperature | 2 °C |
| Maximum Temperature | 50 °C |
| Connectivity | Wired (none) |
| Voice assistant | None |
| Communication protocol | None |
| Display type | LCD backlit (multicolor — 48 colours or temperature-based) |
| IP degree of protection (IEC 60529) | IP40 |
| Operating temperature | 0 to 50 °C |
| Backup time | 12 hours (power reserve) |
| ErP class | IV |





