We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
VEMER - VE307500 - TIMM-R cap immersion mechanical thermostat with capillary
Lei 169.00
Lei 139.67
In stock
SKU
VEVE307500
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Mechanical immersion thermostat with liquid expansion external capillary tube, 30-90°C, for boilers, pumps and heating equipment.
The VEMER TIMM-R cap is a mechanical immersion thermostat with liquid expansion in the external capillary tube. It is particularly suitable for use with boilers, pumps and heating equipment in industrial and HVAC applications.
Operation is simple and intuitive thanks to the convenient knob used to set the desired temperature.
- Temperature setting range: 30 ÷ 90 °C (± 3 °C)
- Differential/hysteresis: 4 °C (± 2 °C)
- Maximum head temperature: 80 °C
- Maximum bulb temperature: 110 °C
- Maximum sheath pressure: 10 bar
- Relay capacity at 250 Vac: 16 (5) A
- Insulation class I, protection degree IP40
- Cable gland M20 x 1.5
- Dimensions: 115 x 43 x 60 mm
Write Your Own Review
| Manufacturer | VEMER |
|---|---|
| Manufacturer code | VE307500 |
| Thermostat type | Mechanical |
| Application | Industrial/HVAC |
| Operating mode | Heating only |
| Mounting | Cable-mounted |
| Programmable | Non-programmable |
| Supply voltage | 250 Vac |
| Switching current | 16 (5) A |
| Number of outputs | 1 |
| Sensor location | External |
| Hysteresis | 4 (± 2) °C |
| Minimum Temperature | 30 °C |
| Maximum Temperature | 90 °C |
| Connectivity | Wired (none) |
| Voice assistant | None |
| Communication protocol | None |
| IP degree of protection (IEC 60529) | IP40 |
| Operating temperature | 30 ÷ 90 °C |





