We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
VEMER - VE729000 - Klima LCD electronic thermostat, wall-mounted, battery operated, LCD display
Wall-mounted electronic thermostat with LCD display and battery operation. The Klima LCD is a simple and reliable device for basic room temperature control.
Easy-to-use display and keypad
The keypad consists of two raised keys and the display shows the current temperature, making the product very easy to operate.
Configurable digital input
The digital input is configurable and allows connection of an external temperature probe X.Temp (code VN883500) or a device that can reduce the setpoint by 3 °C.
Keypad lock
The keypad lock function with password is useful, for example, for installations in public places, preventing unauthorised people from changing the settings.
Long battery autonomy
Powered by 2 × AAA alkaline batteries (1.5 V, non-rechargeable) with up to 12 months of autonomy.
Mains-powered alternative
VEMER also provides the Klima LCD 230 thermostat with 230 Vac mains power supply for installations where battery operation is not preferred.
| Manufacturer | VEMER |
|---|---|
| Manufacturer code | VE729000 |
| Thermostat type | Electronic |
| Application | Room |
| Operating mode | Heating + cooling |
| Mounting | Surface (wall) |
| Programmable | Non-programmable |
| Power supply type | Battery AAA |
| Supply voltage | 2 × AAA 1.5 V (alkaline) |
| Contact type | Heat exchange (changeover SPDT) |
| Switching current | 5 A at 250 Vac |
| Number of outputs | 1 |
| Sensor location | Internal + external |
| Hysteresis | 0.1 - 1 °C |
| Minimum Temperature | 2 °C |
| Maximum Temperature | 50 °C |
| Connectivity | Wired (none) |
| Voice assistant | None |
| Communication protocol | None |
| Display type | LCD |
| IP degree of protection (IEC 60529) | IP40 |
| Operating temperature | 0 to 50 °C |
| ErP class | IV |





