We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
VEMER - VE160800 - HMD-024 hour meter DIN-rail 24 Vac 2-DIN module
Lei 116.00
Lei 95.87
In stock
SKU
VEVE160800
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
VEMER HMD-024 DIN-rail mounted hour meter, 2-DIN module, 24 Vac power supply, 5+2 digit electromechanical counter with 1/100 h resolution, IP40 front protection.
VEMER HMD-024 is a DIN-rail mounted hour meter housed in a 2-DIN module enclosure, powered at 24 Vac.
Front counter
On the front of the device there is an electromechanical counter with 5 digits + 2 decimals (4 mm), with 1/100 h resolution and a maximum count of 100000 hours.
- Power supply: 24 Vac (-10% ÷ +10%)
- Frequency: 50 Hz
- Absorption: 8 mA
- Counter: 5 + 2 digits, 4 mm digit size
- Resolution: 1/100 h
- Maximum count: 100000 h
- Mounting: DIN-rail, 2-DIN module
- Protection degree: IP40 (front), IP20 (terminals)
- Operating temperature: -25 ÷ 70 °C
- Storage temperature: -40 ÷ 70 °C
- Relative humidity: max. 80% at 25 °C
- Dimensions: 85 x 36 x 55 mm (H x W x D)
Write Your Own Review
| Manufacturer | VEMER |
|---|---|
| Manufacturer code | VE160800 |
| Mounting | DIN rail |
| Power supply type | 24 V AC/DC |
| Supply voltage | 24 Vac (-10% ÷ +10%) |
| Supply frequency | 50 Hz |
| Minimum Temperature | -25 °C |
| Maximum Temperature | 70 °C |
| Connectivity | Wired (none) |
| Voice assistant | None |
| Communication protocol | None |
| Display type | Electromechanical counter 5+2 digits, 4 mm |
| IP degree of protection (IEC 60529) | IP40 |
| Operating temperature | -25 ÷ 70 °C |





