We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
VEMER - VE250700 - Thermoregulator H2T PtJK-2P4A, 230VAC, dim. 48X48, Double Display Probes PT100, J K S
Lei 936.00
Lei 773.55
In stock
Only 2 left
SKU
VEVE250700
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
- Compact panel-mounting digital heat regulator to adjust the temperature for both in heating and cooling mode
- It is possible to connect thermocouple probes (J,K,S), Pt100 thermoresistance probes and probes with 0-50mV, 0÷60mV, 12÷60mV output signal
- It has two output relays to connect devices for the regulation and the signal of alarms
- It is possible to choose parameters to set a password for key lock
- Red LED display for a good readability of the displayed measure at a distance.
Documents & Downloads:
Write Your Own Review
| Manufacturer | VEMER |
|---|---|
| Manufacturer code | VE250700 |
| Order Unit | Pce |
| Power supply | 115÷230V AC - 50/60Hz |
| Connection probes | thermo-resistances Pt 100, thermocouples (K, J, S), linear sensors |
| Type of installation | panel mounting |
| Display | red, green (2) LED |
| Resolution limit | 0,1 °C |
| Number of relays | 2 |
| Digital input | - |
| Dimensions | 48x48x108 mm |
We found other products you might like!
-
VEMER - VJ44250000 - Temperature Probe Pt 100, (0 + 400) °C, 3M CableLei 274.00 Lei 226.45 -
VEMER - VN879300 - Temperature Probe PT100 E, 0 +200°C, IP40, Cable 1.5 MLei 109.00 Lei 90.08 -
VEMER - VJ44900000 - Cr-Al, Cromel-Alumel, Thermocouple 2-wire probe, (-200+1200 C)Lei 389.00 Lei 321.49 -
VEMER - VM634300 - HT NTC-1P3D, Digital heat regulator, 12/24 V AC/DC, 33x75mmLei 409.00 Lei 338.02






