We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - RCE 016 Heater 9W 120-240V AC IP54 [10 x 45 x 10]
Lei 70.00
Lei 57.85
In stock
SKU
SG01623000
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Semiconductor heater type RCE 016, AC/DC 110-250V, 9W ; IP54 ; mounting clips 09008.0-01; approvals CE,UL,VDE,EAC ; protection class II (double insulated)
Semiconductor heater type RCE 016, AC/DC 110-250V, 9W ; IP54 ; mounting clips 09008.0-01; approvals CE,UL,VDE,EAC ; protection class II (double insulated)
| Manufacturer article number | 01623.0-00 |
|---|---|
| EAN code | 4251823451418 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162950 |
| Supply voltage AC | 120-240 V |
| Supply voltage DC | 120-240 V |
| Power | 9 W |
| Protection class | IP54 |
| Dimensions (W x L x H) | 10 x 45 x 10 mm |
| Weight | 0.02 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/rce-016
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 10 mm |
| Device width | 10 mm |
| Device depth | 45 mm |
| Input voltage range (V AC) | 120-240 V |
| Operating voltage DC/AC | 120-240 V |
| Maximum power consumption in W | 9 W |
| EAN code | 4251823451418 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 01623.0-00 |
| Order Unit | 1 pc |





