We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - RC 016 Heater 10W 120-240V AC IP54 [12 x 50 x 25]
Lei 66.00
Lei 54.55
In stock
SKU
SG01609000
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Semiconductor heater type RC 016, AC/DC 110-250V, 10W ; IP54 ; screw fixing ; approvals CE,UL,VDE,EAC ; protection class II (double insulated)
Semiconductor heater type RC 016, AC/DC 110-250V, 10W ; IP54 ; screw fixing ; approvals CE,UL,VDE,EAC ; protection class II (double insulated)
| Manufacturer article number | 01609.0-00 |
|---|---|
| EAN code | 4251823450909 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162950 |
| Supply voltage AC | 120-240 V |
| Supply voltage DC | 120-240 V |
| Power | 10 W |
| Protection class | IP54 |
| Dimensions (W x L x H) | 12 x 50 x 25 mm |
| Weight | 0.03 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/rc-016-1
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 25 mm |
| Device width | 12 mm |
| Device depth | 50 mm |
| Input voltage range (V AC) | 120-240 V |
| Operating voltage DC/AC | 120-240 V |
| Maximum power consumption in W | 10 W |
| EAN code | 4251823450909 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 01609.0-00 |
| Order Unit | 1 pc |





