We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - HGL 046 Fan Heater 400W 230-240V AC IP20 [85 x 222 x 100]
Lei 705.00
Lei 582.64
In stock
SKU
SG04641003
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Fan heater type HGL 046, AC 220-240V, 400W ; IP20 ; DIN rail fixing ; air flow 45 m³/h; approvals CE,UL,VDE,EAC; separate connection
Fan heater type HGL 046, AC 220-240V, 400W ; IP20 ; DIN rail fixing ; air flow 45 m³/h; approvals CE,UL,VDE,EAC; separate connection
| Manufacturer article number | 04641.0-03 |
|---|---|
| EAN code | 4251823465422 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162991 |
| Supply voltage AC | 230-240 V |
| Power | 400 W |
| Air flow | 45 m³/h |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions (W x L x H) | 85 x 222 x 100 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/hgl-046
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 100 mm |
| Device width | 85 mm |
| Device depth | 222 mm |
| Input voltage range (V AC) | 230-240 V |
| Maximum power consumption in W | 400 W |
| EAN code | 4251823465422 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 04641.0-03 |
| Order Unit | 1 pc |





