We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - HG 140 Heater 75W 400V AC IP20 [70 x 140 x 60]
Lei 377.00
Lei 311.57
In stock
SKU
SG14021000
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Semiconductor heater type HG 140 AC/DC 400V, 75W ; IP20 ; DIN rail fixing ; approvals CE,VDE,EAC
Semiconductor heater type HG 140 AC/DC 400V, 75W ; IP20 ; DIN rail fixing ; approvals CE,VDE,EAC
| Manufacturer article number | 14021.0-00 |
|---|---|
| EAN code | 4251823472611 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162950 |
| Supply voltage AC | 400 V |
| Supply voltage DC | 400 V |
| Power | 75 W |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions (W x L x H) | 70 x 140 x 60 mm |
| Weight | 0.5 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/hg-140
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 60 mm |
| Device width | 70 mm |
| Device depth | 140 mm |
| Input voltage range (V AC) | 400 V |
| Operating voltage DC/AC | 400 V |
| Maximum power consumption in W | 75 W |
| EAN code | 4251823472611 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 14021.0-00 |
| Order Unit | 1 pc |





