We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - FPI 018 Filter Fan 12W 48V DC IP54 [215 x 142 x 215]
Lei 806.00
Lei 666.12
In stock
SKU
SG01872130
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Filter fan direction in with G3 mat type FPI 018, 170 m³/h, DC 48V, cut-out 176x176mm, IP 54; approvals CE,UL,VDE,EAC
Filter fan direction in with G3 mat type FPI 018, 170 m³/h, DC 48V, cut-out 176x176mm, IP 54; approvals CE,UL,VDE,EAC
| Manufacturer article number | 01872.1-30 |
|---|---|
| EAN code | 4251823454099 |
| ETIM code | EC000320 |
| CN code | 84145100 |
| Supply voltage DC | 48 V |
| Power | 12 W |
| Air flow | 170 m³/h |
| Protection class | IP54 |
| Dimensions (W x L x H) | 215 x 142 x 215 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/fpi-018-1
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| EAN code | 4251823454099 |
| Device height | 215 mm |
| Device width | 215 mm |
| Device depth | 142 mm |
| Operating voltage DC/AC | 48 V |
| Maximum power consumption in W | 12 W |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 01872.1-30 |
| Order Unit | 1 pc |





