We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - DCT 010 Thermostat 20-56V DC IP20 [53 x 93 x 44]
Lei 800.00
Lei 661.16
In stock
SKU
SG01011031
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Electronic thermostat for cooling with external sensor type DCT 010, +14 to +122°F, 1NO, DC 20-56V, 13A, length of sensor cable 2m; IP20 ; approvals CE,UL,VDE,EAC
Electronic thermostat for cooling with external sensor type DCT 010, +14 to +122°F, 1NO, DC 20-56V, 13A, length of sensor cable 2m; IP20 ; approvals CE,UL,VDE,EAC
| Manufacturer article number | 01011.0-31 |
|---|---|
| EAN code | 4251823400027 |
| ETIM code | EC002014 |
| CN code | 90321020 |
| Supply voltage DC | 20-56 V |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions (W x L x H) | 53 x 93 x 44 mm |
| Weight | 0.12 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/dct-010
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| EAN code | 4251823400027 |
| Device height | 44 mm |
| Device width | 53 mm |
| Device depth | 93 mm |
| Operating voltage DC/AC | 20-56 V |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 01011.0-31 |
| Order Unit | 1 pc |





