We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - DCR 130 Fan Heater 800W 56V DC IP20 [168 x 99 x 179]
Lei 1,390.00
Lei 1,148.76
In stock
SKU
SG13097312
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Fan heater with adjustable thermostat -20 to +40°C (internal sensor), type DCR 130, DC 56V, 800W ; IP20 ; DIN rail fixing or screw fixing M6 ; air flow 160 m³/h; approvals CE,UL,VDE,EAC
Fan heater with adjustable thermostat -20 to +40°C (internal sensor), type DCR 130, DC 56V, 800W ; IP20 ; DIN rail fixing or screw fixing M6 ; air flow 160 m³/h; approvals CE,UL,VDE,EAC
| Manufacturer article number | 13097.3-12 |
|---|---|
| EAN code | 4251823472123 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162991 |
| Supply voltage DC | 56 V |
| Power | 800 W |
| Air flow | 160 m³/h |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions (W x L x H) | 168 x 99 x 179 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/dcr-130
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 179 mm |
| Device width | 168 mm |
| Device depth | 99 mm |
| Operating voltage DC/AC | 56 V |
| Maximum power consumption in W | 800 W |
| EAN code | 4251823472123 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 13097.3-12 |
| Order Unit | 1 pc |





