We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - DCR 030 Fan Heater 800W 56V DC IP20 [145 x 100 x 166]
Lei 1,370.00
Lei 1,132.23
In stock
SKU
SG03097313
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Fan heater with adjustable thermostat -20 to +40°C (for external sensor), type DCR 030, DC 56V, 800W ; IP20 ; screw fixing , bottom enclosure ; air flow 160 m³/h; approvals CE,UL,VDE,EAC
Fan heater with adjustable thermostat -20 to +40°C (for external sensor), type DCR 030, DC 56V, 800W ; IP20 ; screw fixing , bottom enclosure ; air flow 160 m³/h; approvals CE,UL,VDE,EAC
| Manufacturer article number | 03097.3-13 |
|---|---|
| EAN code | 4251823462339 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162991 |
| Supply voltage DC | 56 V |
| Power | 800 W |
| Air flow | 160 m³/h |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions (W x L x H) | 145 x 100 x 166 mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/dcr-030
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 166 mm |
| Device width | 145 mm |
| Device depth | 100 mm |
| Operating voltage DC/AC | 56 V |
| Maximum power consumption in W | 800 W |
| EAN code | 4251823462339 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 03097.3-13 |
| Order Unit | 1 pc |





