We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - CSS 014 Sensor 24V DC IP20 [38 x 140 x 40]
Lei 1,063.00
Lei 878.51
In stock
SKU
SG01420200
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Temperature and humidity Smart Sensor CSS 014; DC 24V , -40 to +60 °C , 0 to 100 % RH , 2 x 4-20mA , M12 round plug connector, IEC 61076-2-101, 4-pin, A-coded; IP20 ; DIN rail fixing or screw fixing M5; approvals CE,UL,VDE,EAC
Temperature and humidity Smart Sensor CSS 014; DC 24V , -40 to +60 °C , 0 to 100 % RH , 2 x 4-20mA , M12 round plug connector, IEC 61076-2-101, 4-pin, A-coded; IP20 ; DIN rail fixing or screw fixing M5; approvals CE,UL,VDE,EAC
| Manufacturer article number | 01420.2-00 |
|---|---|
| EAN code | 4251823450404 |
| ETIM code | EC002627 |
| CN code | 90328900 |
| Supply voltage DC | 24 V |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions (W x L x H) | 38 x 140 x 40 mm |
| Weight | 0.05 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/css-014-a
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| EAN code | 4251823450404 |
| Device height | 40 mm |
| Device width | 38 mm |
| Device depth | 140 mm |
| Operating voltage DC/AC | 24 V |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 01420.2-00 |
| Order Unit | 1 pc |





