We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - CSF 060 Heater 100W 120-240V AC IP20 [60 x 135 x 90]
Lei 409.00
Lei 338.02
In stock
SKU
SG06011000
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Semiconductor heater with integrated and fixed thermostat type CSF 060, AC/DC 110-250V, 100W, 5/15°C ; IP20 ; DIN rail fixing ; approvals CE,UL,VDE,EAC ; protection class II (double insulated), touch-safe
Semiconductor heater with integrated and fixed thermostat type CSF 060, AC/DC 110-250V, 100W, 5/15°C ; IP20 ; DIN rail fixing ; approvals CE,UL,VDE,EAC ; protection class II (double insulated), touch-safe
| Manufacturer article number | 06011.0-00 |
|---|---|
| EAN code | 4251823467549 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162950 |
| Supply voltage AC | 120-240 V |
| Supply voltage DC | 120-240 V |
| Power | 100 W |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions (W x L x H) | 60 x 135 x 90 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/csf-060
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 90 mm |
| Device width | 60 mm |
| Device depth | 135 mm |
| Input voltage range (V AC) | 120-240 V |
| Operating voltage DC/AC | 120-240 V |
| Maximum power consumption in W | 100 W |
| EAN code | 4251823467549 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 06011.0-00 |
| Order Unit | 1 pc |





