We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
STEGO - CS 028 Fan Heater 200W 24V DC IP20 [65 x 75 x 90]
Lei 677.00
Lei 559.50
In stock
SKU
SG02801100
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Compact semiconductor fan heater type CS 028, DC 24V, 200W ; IP20 ; DIN rail fixing ; air flow 13,8 m³/h; approvals CE,VDE,EAC ; touch-safe
Compact semiconductor fan heater type CS 028, DC 24V, 200W ; IP20 ; DIN rail fixing ; air flow 13,8 m³/h; approvals CE,VDE,EAC ; touch-safe
| Manufacturer article number | 02801.1-00 |
|---|---|
| EAN code | 4251823460298 |
| ETIM code | EC000737 |
| CN code | 85162991 |
| Supply voltage DC | 24 V |
| Power | 200 W |
| Air flow | 13,8 m³/h |
| Protection class | IP20 |
| Dimensions (W x L x H) | 65 x 75 x 90 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Country of origin | DE |
| Approvals | CE, VDE, EAC |
Documentation: https://www.stego-group.com/products/cs-028
Write Your Own Review
| Country of origin | DE |
|---|---|
| Approvals | CE, VDE, EAC |
| Device height | 90 mm |
| Device width | 65 mm |
| Device depth | 75 mm |
| Operating voltage DC/AC | 24 V |
| Maximum power consumption in W | 200 W |
| EAN code | 4251823460298 |
| Manufacturer | STEGO |
| Manufacturer code | 02801.1-00 |
| Order Unit | 1 pc |





